Album fotograficzny składający się ze zdjęć dokumentujących rozwój i upadek przemysłu. Miejsca gdzie ciężka, mozolna praca jednostki ludzkiej została zahamowana i poddana uderzeniu transformacji ustrojowej.
Wiele fabryk, w tym największe łódzkie zakłady pokazane na moich fotografiach nie wytrzymały zmiany. Deindustrializacja, nieumiejętność poradzenia sobie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, popadanie w coraz większa tarapaty finansowe, przeszacowane kredyty zaciągane często pod nowe inwestycje jeszcze w starych systemach bardzo dociążyły przedsiębiorstwa.
Błędy w wycenie majątków i terenów dużych przedsiębiorstw doprowadzały do wrogich przejęć i zawłaszczeń przez kolejne grupy interesariuszy. Najbardziej ucierpieli na tym najbiedniejsi, czyli zwykli robotnicy. Brak realnej strategii rozwoju fabryk na kolejne lata, jednostronne przygotowanie zawodowe pracowników oparte na długim stażu pracy przy rutynowych czynnościach doprowadziły do nieuniknionego.
Nie można już było tkwić latami przy dobrze znanym stanowisku pracy. Upadły fabryki, upadła część kopalń. Tam gdzie wszystko tętniło niegdyś życiem, dziś stało się opuszczoną architekturą poprzemysłową. Łódzkie fabryki, które pokazałem na zdjęciach przetrwały w znakomitej formie kilkadziesiąt lat mimo burzliwej historii miasta. Zniszczył je kilkunastoletni postęp gospodarki wolnorynkowej. Modernizacja kraju przyniosła swobodę wyborów i samodzielność, poprawę pozycji kraju w świecie i stopniowe wzmocnienie gospodarki napędzanej przez prywatne firmy.
Redukcje załóg były nieodwracalne, stare miejsca pracy wygasały, stopniowo rynek zasiliły nowe grupy pracowników.
Taka była nieunikniona cena modernizacji kraju. Fotografie zatrzymały czas aby ukazać kolejnym pokoleniom to co nie tak dawno oczywiste, potem bardzo kruche a dziś już tylko historyczne.
W albumie oprócz moich zdjęć znajdziecie piękne fotografie: Katarzyny Świętochowskiej, Michała Cała, Dariusza Gackowskiego, Arkadiusza Gola i Marka Stańczyka.
Wszystkie te zdjęcia zdobiły wystawę "Pejzaż Postindustrialny" 19.05 - 14.06.2020
Galeria Miejska BWA w BYDGOSZCZY
Więcej szczegółowych informacji do znalezienia TUTAJ